FormulaUnu.com

Duminică, 25 Septembrie 2011 14:59

Vettel a dominat Marele Premiu al Statului Singapore

Scris de

Germanul Sebastian Vettel a reusit sa castige Marele Premiu de Formula 1 al statului Singapore, dupa o cursa pe care acesta a dominat-o de la inceput pana la sfarsit fara probleme. Astfel, el mai are nevoie de doar un punct pentru a deveni campion mondial.

Actualul campion mondial a plecat primul de pe grila de start, pozitie pe care a reusit sa o pastreze pana la sfarsit fara mari emotii. Inca de la inceput acesta s-a desprins de principalii sai urmatori, reusind la un moment dat sa aiba 20 de secunde in fata ocupantului locului doi.

Acesta a pierdut avansul din cauza faptului ca pe la jumatatea cursei a intrat Safety Car-ul, insa a pus imediat secunde bune in fata lui Button.

Ca tot am amintit de Jenson Button, acesta a trecut linia de sosire pe pozitia a doua. El a avut un start de cursa excelent, reusind sa treaca de Mark Webber care din nou a plecat foarte slab. Spre final, Button s-a apropiat la doar trei secunde de Vettel insa din cauza pilotilor intarziati a trebuit sa se multumeasca cu a doua pozitie de pe podium.

Dupa cum spuneam, Webber a plecat din nou slab, fiind depasit nu doar de Button ci si de catre Alonso. Australianul a revenit in cele din urma, reusind sa-l depaseasca pe pilotul echipei Ferrari de doua ori, prima oara in turul 11, iar apoi in turul 34, dupa ce intial acesta pierduse pozitia la momentul celei de-a doua opriri la boxe. La final, Webber a terminat pe locul 3, fiind urmat de catre Alonso pe 4.

Cursa in cea mai mare parte a ei a fost destul de plictisitoare, iar acele putine momente cat de cat mai interesante au purtat semnatura lui Hamilton, pilotul care in acest an a oferit spectacol la aproape toate cursele. Dupa ce a ratat startul pierzand nu mai putin de patru pozitii (de pe patru pe opt), acesta a ajuns sa se dueleze cu Massa. Ambii au oprit la boxe in acelasi timp, iar brazilianul a iesit in fata lui Lewis. In incercarea sa de a trece de Massa, Lewis l-a lovit cu aripa fata in cauciucul dreapta-spate. Massa a trebuit sa treaca la boxe deoarece avea pana, in timp ce Lewis a trebuit si el sa isi schimbe aripa fata, fiind ulterior si penalizat cu un drive-through pentru acest incident. Lewis nu a renuntat si a facut in continuare o cursa de exceptie, reusind sa treaca de Massa in turul 12, terminand cursa pe un foarte bun loc 5.

O surpriza foarte placuta a fost furnizata de catre pilotul echipei Force India, Paul di Resta care a terminat pe locul al 6-lea, in fata lui Rosberg. In ceea ce il priveste pe Michael Schumacher, acesta a gresit la un duel cu Sergio Perez lovindu-l din spate destul de violent pe acesta, Michael decoland pur si simplu cu varful masinii sale de pe circuit, oprindu-se in zidul de pe margine. Acesta a fost si incidentul in urma caruia a iesit Safety Car-ul pe traseu.

Asadar, titlu de campion al pilotilor este deja jucat, la fel ca si cel al constructorilor. Singura miza cat de cat importanta ramanand locul doi in clasamentul pilotilor pentru care se bat Jenson Button, Mark Webber si Fernando Alonso. Ramane de vazut care din acesti trei va fi vicecampion in acest an.

Ab. 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 9 +52 Tururi 21

Note - Liuzzi s-a calificat pe pozitia 24, dar a fost penalizat cu 5 locuri pe grila pentru ca a cauzat un incident in cursa precedenta, Marele Premiu de Formula 1 al Italiei - Monza.